Golf
Golf

Odpalte všechny míčka do jamky. Zahrajte si golf

Charakterizovat kdy přesně vznikl golf je nemožná záležitost. Lidé, pokoušející se trefit něčím co připomínalo hůl do něčeho podobnému míčku, se datují již do staré Číny. Ovšem za pravlast této hry je považováno Skotsko, kde byl do hry přidán druhý úder a také pravidlo, že každý hráč měl svůj vlastní míček. Ovšem klíčovou úlohu v dějinách golfu sehrála golfová skupina Gentlemen Golfers of Leith, která roku 1744 vydala první pravidla této hry. K nám se golf dostal až mnohem později, první skutečnou golfovou událostí v naší zemi bylo otevření golfového hřiště o pěti jamkách v roce 1906 v Praze.
 
Dnešní golf se hraje na 18 jamek, pokud se tedy hraje na devítijamkovém hřišti, je nutné obejít hřiště dvakrát. Cílem je dostat míček z odpaliště do jamky. Jamka je ve většině případů od odpaliště vzdálena tak, že ji není možné trefit jednou ranou. Proto se kolem jamky vysekává část hřiště s velmi nízkou trávou (green), odkud je možné míček po zemi dorazit do jamky (putt), mezi odpalištěm a greenem je pak vysekán pruh o něco vyšší (fairway). Aby byla hra více napínavá, a zajímavá přidávají se na hřiště překážky, buď písečné (bunker) nebo vodní. Každá jamka má pak přiřazen svůj par, tedy počet ran, na které by ji měl profesionální golfista zahrát. Cílem hry je pak zahrát všechny jamky na co nejmenší počet ran. Další možností je hrát tzv. jamkovku, kde se hráčům počítá pouze to, jestli byl na dané jamce úspěšnější než jeho oponent. Zní to sice snadně, ale každý kdo golf hrál, vám řekne, že to tak snadné není. Proto je součástí tohoto kurzu váš osobní trenér, který s vámi probere základní pravidla, oblečení a naučí vás principům hry (puttování, chippování, švih atd.).
bezmocnost
pocit moci
mrazení
štěstí
zábavnost
nadšení
strach
vzrušení
nespoutanost
radost
časově náročné
náročné psychicky
adrenalin
relaxace
náročné fyzicky
sebepoznání
vědomosti
dovednosti
zručnost
rozhled
zkušenosti
pro páry
pro dospělé
pro děti
pro muže
pro ženy
pro seniory
adrenalin
43%
náročné fyzicky
38%
zručnost
79%
dovednosti
54%
pro dospělé
100%
pro děti
90%
pro seniory
100%
relaxace
73%

Samuel Dvořáček
náročné fyzicky 37%
zručnost 72%
dovednosti 37%
pro dospělé 100%
pro děti 100%
pro seniory 100%
adrenalin 63%

V každé kultuře existuje určitá forma terapeutické masáže; popisy mnoha metod, které jsou používány dodnes, známe z nejstarších zapsaných lékařských textů. Čínský rukopis z roku 2700 před naším letopočtem doporučuje každé ráno provádět automasáž „proti nachlazení.